Mar

Very little is needed to make a happy life; it is all within yourself, in your way of thinking. I’ve learned that asking questions isn’t a sign of weakness; rather, it demonstrates curiosity, engagement and intelligence."

Kerala Flood

...

Menu




Tuesday's Rio Olympics schedule and results


Kerri Walsh-Jennings, left, and April Ross compete today in beach volleyball. (Sean M. Haffey / AFP/Getty Images)
Kerri Walsh-Jennings, left, and April Ross compete today in beach volleyball. (Sean M. Haffey / AFP/Getty Images)
Schedule and results from Tuesday's Rio Olympics competition. All times Pacific.
Badminton
4:30 a.m.--Men's doubles semifinals
1:30 p.m.--Women's singles quarterfinals, mixed doubles bronze medal match

Basketball (Women's quarterfinals)
Serbia 73, Australia 71
10:30 a.m.--Spain vs. Turkey
2:45 p.m.--United States vs. Japan
6:15 p.m.--France vs. Canada
Beach Volleyball (Men's semifinals)
1 p.m.--Alison/Bruno Schmidt (Brazil) vs. Brouwer/Meeuwsen (Netherlands)
7 p.m.--Nicolai/Lupo (Italy)  vs. Semenov/Krasilnikov (Russia)
Beach Volleyball (Women's semifinals)
Noon--Larissa/Talita (Brazil) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany)
8 p.m.--Walsh-Jennings/Ross (United States) vs. Agatha/Barbara (Brazil)
Boxing
7 a.m.--Women's flyweight quarterfinals, men's bantamweight quarterfinals, men's light-welterweight quarterfinals, men's light-heavyweight semifinals, men's super-heavyweight quarterfinals
1 p.m.--Men's lightweight gold medal match
Canoe/Kayak
Men's canoe single 1,000-meter sprint finals
Gold--Sebastian Brendel, Germany, 3:56.92
Silver--Isaquias Queiroz dos Santos, Brazil, 3:58.52
Bronze--Serghei Tarnovschi, Moldova, 4:00.85
Women's kayak double 500-meter sprint finals
Gold--Hungary, 1:43.68
Silver--Germany, 1:43.73
Bronze--Poland, 1:45.20
Women's kayak single 200-meter sprint finals
Gold--Lisa Carrington, New Zealand, 39.86 seconds
Silver--Marta Walczykiewicz, Poland, 40.27
Bronze--Inna Osypenko-Radomska, Azerbaijan, 40.40
Men's kayak single 1,000-meter sprint finals
Gold--Marcus Walz, Spain, 3:31.44
Silver--Josef Dostál, Czech Republic, 3:32.14
Bronze--Roman Anoshkin, Russia, 3:33.36
Cycling
6 a.m.--Women's sprint quarterfinals, men's keirin first round, women's omnium time trial, women's sprint race for places 5-8
Noon--Women's sprint semifinals, women's omnium flying lap, men's keirin second round, women's omnium point race, women's sprint finals, men's keirin finals 7-12, men's keirin finals 1-6
Diving
6 a.m.--Men's 3-meter springboard semifinals
2 p.m.--Men's 3-meter springboard final
Equestrian
6 a.m.--Jumping team qualification
Field Hockey (Men's semifinals)
Argentina 5, Germany 2
1 p.m.--Belgium vs. Netherlands
Gymnastics (Men)
10 a.m.--Individual finals in parallel bars and high bar
Gymnastics (Women)
10 a.m.--Individual final in floor exercise
Handball (Women's quarterfinals)
Netherlands 32, Brazil 23
9:30 a.m.--Spain vs. France
1 p.m.--Sweden vs. Norway
4:30 p.m.--Russia vs. Angola
Sailing
Women's Laser Radial
Gold--Marit Bouwmeester, Netherlands
Silver--Annalise Murphy, Ireland
Bronze--Anne-Marie Rindom, Denmark
9 a.m.--Medal races for men's Finn and mixed Nacra 17, races of men's 49er
Soccer (women's semifinals)
9 a.m.--Brazil vs. Sweden
Noon--Canada vs. Germany
Swimming (Men)
Open water marathon 10-kilometer final
Gold--Ferry Weertman, Netherlands, 1:52:59
Silver--Spyridon Gianniotis, Greece, 1:52:59
Bronze--Marc-Antoine Olivier, France, 1:53:02
Synchronized Swimming
10 a.m.--Duets free routine final
Table Tennis
Women's team bronze medal match
Japan d. Singapore, 3-1
3:30 p.m.--Women's team gold medal match
China vs. Germany
Track and Field
5:30 a.m.--Women's 5,000 meters round 1, women's pole vault qualifying, men's 1,500 meters round 1, women's 100-meter hurdles, men's 200 meters round 1
Men's triple jump
Gold--Christian Taylor, United States, 17.86 meters
Silver--Will Claye, United States, 17.76
Bronze--Dong Bin, China, 17.58
Women's discus final
Gold--Sandra Perković, Croatia, 69.21 meters
Silver--Mélina Robert-Michon, France, 66.73
Bronze--Denia Caballero, Cuba, 65.34
4:15 p.m.--Men's high jump final, women's javelin qualifying, men's 110-meter hurdles semifinals and final, women's long jump qualifying, men's 400-meter hurdles semifinals, women's 400-meter hurdles semifinals, women's 200-meter semifinal, women's 1,500-meter final
Volleyball (women's quarterfinals)
Netherlands 3, South Korea 1
10 a.m.--United States vs. Japan
2 p.m.--Russia vs. Serbia
6:15 p.m.--Brazil vs. China
Water polo (Men's quarterfinals)
Montenegro 13, Hungary 11
Serbia 10, Spain 7
11:10 a.m.--Brazil vs. Croatia
12:30 p.m.--Greece vs. Italy
Weightlifting
3 p.m.--Men's 105+-kilogram final
Wrestling
6 a.m.--Greco-Roman 66-kilogram elimination rounds, Greco-Roman 98-kilogram elimination rounds
Noon--Greco-Roman 66-kilogram final, Greco-Roman 98-kilogram final

No comments:

Post a Comment